Ruský prezident Vladimir Putin přijal v Kremlu čínského premiéra Li Čchianga. Během setkání ocenil rozvoj obchodních a ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi. Li Čchiang předtím podepsal s ruským premiérem Michailem Mišustinem plán investiční spolupráce a dalších 16 dokumentů.
Klíčové body
- Putin ocenil rozvoj obchodních vztahů s Čínou.
- Li Čchiang podepsal s Mišustinem plán investiční spolupráce a dalších 16 dokumentů.
- Čína zvýšila nákupy ruské ropy po uvalení sankcí Západem.
- Rusko se snaží získat nové odbytiště pro svůj zemní plyn v Číně.
- Čínský premiér navštíví také Minsk.
Rozvoj obchodních vztahů
Putin během setkání zdůraznil, že obchodní vztahy mezi Ruskem a Čínou se úspěšně rozvíjejí. "Naše obchodní vztahy se rozvíjejí úspěšně. Rostou, a to i díky úsilí našich čínských přátel," prohlásil Putin. Li Čchiang dodal, že Čína jako přítel a soused se upřímně raduje z úspěchů Ruska.
Investiční spolupráce
Čínský premiér Li Čchiang předtím v Moskvě podepsal s ruským premiérem Michailem Mišustinem plán investiční spolupráce a dalších 16 dokumentů. Tento krok je dalším důkazem posilování ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi.
Závislost na Číně
Agentura AP poznamenala, že Moskva se stává čím dál více závislá na politické a ekonomické podpoře Pekingu. Po uvalení sankcí na ruskou ropu ze strany západních zemí Čína výrazně zvýšila její nákupy. Čína také zvýšila svůj vliv v Rusku prostřednictvím prodeje technologií, které Rusko používá k výrobě zbraní.
Plynovod Síla Sibiře 2
Rusko se snaží získat nové odbytiště pro svůj zemní plyn v Číně, ale dosud se nepodařilo přesvědčit čínské partnery k souhlasu s vybudováním plynovodu Síla Sibiře 2. Problém spočívá v tom, že Peking žádá od Moskvy, aby plyn prodávala za cenu na ruském vnitrostátním trhu, která je údajně čtvrtinová.
Návštěva Minsku
Čínský premiér má také zavítat do Minsku. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který je Putinovým spojencem, minulý rok dvakrát navštívil Čínu. Letos v červenci se Bělorusko stalo členem Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), která zahrnuje také Čínu, Indii či Rusko.