Impact-Site-Verification: 4989104c-4fd7-4ff3-8ed3-6974cc50ba03
Ekonomika a finance

Inflace v červenci překvapivě zrychlila na 2,2 procenta: Zmírnilo se zlevňování potravin

Inflace v České republice v červenci překvapivě zrychlila na 2,2 procenta, což je více než očekávali analytici. Zmírnilo se zlevňování potravin, což přispělo k růstu spotřebitelských cen. Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny mělo bydlení a stravovací služby, které meziročně zdražily o 7,1 procenta.

Klíčové body

  • Inflace v červenci dosáhla 2,2 procenta, což je více než očekávaných 2 procenta.
  • Zmírnilo se zlevňování potravin, které byly oproti loňskému červenci levnější o 3 procenta.
  • Největší vliv na růst cen mělo bydlení a stravovací služby.
  • Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 25,1 procenta.

Zrychlení inflace

Spotřebitelské ceny v České republice v červenci meziročně stouply o 2,2 procenta, což je nárůst oproti červnovým 2 procentům. Analytici očekávali, že inflace zůstane na dvou procentech. Hlavním důvodem zrychlení inflace bylo zmírnění poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů.

Vliv na bydlení a stravování

Bydlení mělo v červenci největší vliv na meziroční růst cenové hladiny. Nájemné zdražilo o 6,8 procenta, vodné o 10,9 procenta, stočné o 13,4 procenta, elektřina o 8,9 procenta a teplo a teplá voda o 5 procent. Stravovací služby meziročně zdražily o 7,1 procenta a za ubytování se platilo o 8,8 procenta více.

Ceny potravin

V červenci byly meziročně nižší ceny mouky o 15,4 procenta, drůbežího masa o 5,8 procenta, vajec o 17,2 procenta a ovoce o 4,2 procenta. Pokles byl ve všech případech pomalejší než v červnu. Meziročně zrychlily ceny másla na 15,2 procenta, čokoládových výrobků na 16 procent a nealkoholických nápojů na 3,4 procenta. Zdražily také lihoviny, pivo a tabákové výrobky, zlevnilo víno.

Meziměsíční srovnání

Ve srovnání s červnem ceny zboží vzrostly o desetinu procenta a služeb o 1,6 procenta. Růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura byl způsoben zejména zvýšením sezónních cen dovolených s komplexními službami o 25,1 procenta. Pohonné hmoty a oleje zdražily proti červnu o 1,3 procenta, drůbeží maso o 6,4 procenta, čokoládové výrobky o 7,7 procenta a máslo o 4,3 procenta.

Výhled do budoucna

Podle letní prognózy České národní banky (ČNB) se bude inflace ve zbytku letošního roku pohybovat na dohled dvouprocentního cíle. Ke stabilizaci jádrové inflace přispívá nejen slabý růst cen zahraničních vstupů, ale také předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný přísnou měnovou politikou ČNB.

Zdroje

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *