Impact-Site-Verification: 4989104c-4fd7-4ff3-8ed3-6974cc50ba03
Futuristické město v džungli
Domácí a zahraniční události

Indonésie má nové hlavní město: Nusantara, futuristická metropole v džungli

Indonésie se rozhodla přesunout své hlavní město z přelidněné Jakarty na ostrov Borneo. Nová metropole, Nusantara, se nachází v džungli a její výstavba bude probíhat až do roku 2045. Tento ambiciózní projekt má za cíl vytvořit moderní a ekologicky udržitelné město, které bude sloužit jako nový politický a administrativní střed země.

Klíčové body

  • Nové hlavní město Indonésie se jmenuje Nusantara a nachází se na ostrově Borneo.
  • Výstavba města začala v roce 2022 a má být dokončena v roce 2045.
  • Projekt má stát 35 miliard dolarů, z čehož 20 % pokryje vláda a zbytek investoři.
  • Nusantara má být futuristické zelené město s důrazem na obnovitelné zdroje energie a chytrou likvidaci odpadků.
  • Ekologové varují před negativními dopady na životní prostředí, včetně odlesňování a ohrožení místní fauny.

Proč nové hlavní město?

Jakarta, současné hlavní město Indonésie, se potýká s řadou problémů. Město je přelidněné, znečištěné a trpí špatnou infrastrukturou. Navíc je ohroženo častými zemětřeseními a záplavami. Podloží Jakarty je bažinaté, což způsobuje, že se město každoročně propadá. Vláda se proto rozhodla přesunout hlavní město na ostrov Borneo, kde vznikne nová metropole Nusantara.

Plán výstavby

Výstavba Nusantary byla zahájena v červenci 2022 a bude probíhat v pěti fázích. Celkové náklady na projekt se odhadují na 35 miliard dolarů. Indonéská vláda pokryje zhruba 20 % nákladů, zbytek by měl pocházet od domácích a zahraničních investorů. Do roku 2045 by mělo v Nusantaře žít zhruba dva miliony lidí, a do roku 2060 až čtyři miliony.

Ekologické výzvy

Nusantara má být futuristické zelené město, které bude využívat obnovitelné zdroje energie a chytrou likvidaci odpadků. Pouze 25 % města má být zastavěné území, zatímco 65 % by měl tvořit uměle vypěstovaný tropický les. Do roku 2045 má být nové město uhlíkově neutrální. Ekologové však varují, že projekt urychlí odlesňování v oblasti a ohrozí místní faunu, včetně orangutanů a medvědů malajských.

Politické a ekonomické aspekty

První zasedání indonéské vlády se ve městě konalo 12. srpna, což symbolizovalo začátek přechodu politické moci z Jakarty do Nusantary. Přesun hlavního města však ještě nebyl oficiálně potvrzen, protože prezident Joko Widodo nevydal oficiální dekret. Nově zvolený prezident Prabowo Subianto slíbil, že bude pokračovat v rozvoji Nusantary, ale podle analytiků dá přednost financování svého vlastního programu.

Mezinárodní spolupráce

Český premiér Petr Fiala při své návštěvě Indonésie jednal s prezidentem Widodem o spolupráci na projektu výstavby Nusantary. Česká republika má zájem se do projektu zapojit, zejména v oblasti smart cities, inženýrských sítí a městského mobiliáře. Prezident Widodo uvedl, že české firmy by se mohly uplatnit při zajištění veřejné dopravy.

Závěr

Nusantara představuje ambiciózní projekt, který má za cíl vytvořit moderní a ekologicky udržitelné hlavní město Indonésie. Přestože se projekt potýká s řadou výzev, včetně ekologických a finančních, indonéská vláda věří, že Nusantara bude symbolem nové éry pro zemi.

Zdroje

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *