Banán za 6,2 milionu dolarů: Umění, které spojuje svět kryptoměn, memes a popkultury
Banán přilepený lepicí páskou na bílou zeď, dílo italského umělce Maurizia Cattelana, byl vydražen za neuvěřitelných 6,2 milionu dolarů (přes 131 milionů korun). Tuto částku nabídl v newyorské aukci zakladatel kryptoměny Tron Justin Sun, který dílo označil za „kulturní fenomén“, uvedla BBC. Dražba tak výrazně překonala původní odhad, který činil 1 až 1,5 milionu dolarů.
„Nikdy bych si nemyslel, že řeknu ‚pět milionů dolarů za banán‘,“ poznamenal s nadsázkou dražitel Oliver Barker, když přihazování dosáhlo vrcholu. Banán použitý v díle byl podle dostupných informací zakoupen v den dražby za pouhých 35 centů.
Sun, původem z Číny, za své peníze nezískal pouze banán a lepicí pásku, ale také certifikát pravosti a podrobný návod k instalaci, včetně pokynů, jak banán pravidelně vyměňovat. „Nejde jen o umělecké dílo, ale o fenomén, který spojuje světy umění, internetových memů a kryptoměnové komunity,“ uvedl Sun ve svém prohlášení. Dodal, že zakoupený banán plánuje sníst jako způsob „uctění jeho místa v dějinách umění“.
Dílo, nazvané Komediant, se poprvé objevilo na výstavě Art Basel v Miami v roce 2019, kde vzbudilo zájem médií svou tehdejší cenovkou 120 000 dolarů. Debaty o jeho hodnotě a povaze umění nabraly na intenzitě, když ho jiný umělec, David Datuna, přímo z výstavy odtrhl a snědl v rámci své performance nazvané Hladový umělec. Podobný incident se stal i loni v jihokorejském Soulu, kde banán snědl místní student umění.
Cattelana proslavilo i další dílo, nazvané Amerika – funkční záchodová mísa z 18karátového zlata, kterou odcizili z Blenheimského paláce v Anglii. Podle Cattelana je Komediant „upřímným komentářem a reflexí toho, co si lidé cení“.