Domácí a zahraniční události

Bývalý filipínský prezident Duterte míří k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu

Rodrigo Duterte, bývalý prezident Filipín, byl v úterý zadržen po svém návratu z Hongkongu. Policie jej zatkla na základě zatykače vydaného Mezinárodním trestním soudem (ICC) a Duterte nyní směřuje do Haagu, kde se bude zodpovídat z obvinění spojených s násilným protidrogovým tažením, které vedl během svého působení ve funkci.

Obvinění ze zločinů proti lidskosti

Podle ICC Duterte od roku 2011, kdy byl starostou města Davao, a následně během svého prezidentského období (2016–2022) systematicky nařizoval zabíjení osob podezřelých z drogových deliktů. Policie měla údajně dostávat pokyny k okamžité likvidaci podezřelých, falšování důkazů a manipulaci s protokoly.

Mezinárodní organizace odhadují, že během Duterteho „války proti drogám“ přišlo o život nejméně 6 000 lidí, zatímco lidskoprávní skupiny hovoří až o čtyřnásobku této bilance. Kritici tvrdí, že kromě drogových dealerů byly oběťmi i děti žijící na ulici, novináři a sociálně slabé komunity.

Duterteho přiznání a reakce

Duterte v minulosti veřejně popřel, že by nařizoval mimosoudní vraždy. Tvrdil, že policie měla právo použít sílu pouze v sebeobraně. Přesto během své politické kariéry několikrát naznačil, že se na násilných akcích podílel. Například v roce 2015 prohlásil: „Jsem snad eskadra smrti? Ano, je to pravda.“ Později dodal, že během svého mládí sám někoho ubodal k smrti.

Mezinárodní pozornost vzbudilo i jeho srovnání drogové války s holokaustem. „Hitler zmasakroval tři miliony Židů. Nyní jsou tu tři miliony narkomanů. S radostí bych je vyvraždil,“ prohlásil Duterte v roce 2016.

Politické zázemí a pád ochrany

Duterte, vystudovaný právník a bývalý prokurátor, byl dlouhou dobu považován za nedotknutelnou politickou postavu. Jeho dcera Sara Duterte byla až donedávna viceprezidentkou Filipín a udržovala silné vazby na současného prezidenta Ferdinanda Marcose Jr. Zpočátku se zdálo, že Duterte bude i po skončení mandátu chráněn, ale koncem roku 2023 Marcosova vláda v tichosti umožnila ICC přístup k vyšetřování na Filipínách.

Mezinárodní vztahy a důsledky

Duterteho vláda se vyznačovala odklonem od tradičních spojenců, zejména Spojených států. Během svého prezidentství nešetřil kritikou na adresu amerického prezidenta Baracka Obamy a označil ho za „čubčího syna“. Naopak udržoval blízké vztahy s Čínou a Ruskem, přičemž Vladimira Putina označoval za svůj vzor.

Navzdory obviněním a kontroverzím si Duterte u filipínské veřejnosti udržoval vysokou popularitu. Když v roce 2022 opustil prezidentský úřad, průzkumy ukázaly, že téměř 90 % Filipínců bylo s jeho vládou spokojeno.

Jeho zadržení a cesta do Haagu představují významný precedent, který by mohl mít dopad na vnímání politické imunity a odpovědnosti vůdců za porušování lidských práv.

Zdroj: google, freepik

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *