Podle aktuálního průzkumu se 8,4 % respondentů domnívá, že letos bude s financemi vycházet lépe. Dalších 39 % očekává mírné zlepšení své finanční situace. Naopak zhoršení předpokládá 44,4 % lidí, přičemž 8 % dotázaných uvádí, že jejich finanční situace se určitě zhorší.
Navzdory převaze negativních očekávání je patrný posun k většímu optimismu. Ve srovnání s počátkem roku 2024 se podíl lidí očekávajících zlepšení finanční situace zvýšil o deset procentních bodů. Oproti roku 2023 je pak pozitivní nálada ještě výraznější – tehdy ve zlepšení věřila méně než třetina dotázaných.
Výhled do budoucna
Trend rostoucího optimismu mezi Čechy pokračuje již třetím rokem. V současnosti přibližně pětina respondentů předpokládá, že celková ekonomická situace se letos zlepší. Naopak 41,5 % se obává jejího zhoršení a 39 % neočekává žádné významné změny.
“Stabilizace cen energií a pokles inflace přispívají k lepší náladě českých domácností. Tento optimismus by mohl vést k větší spotřebitelské aktivitě,” uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle něj by k tomu měl přispět i další pokles inflace směrem k cílové dvouprocentní hranici České národní banky (ČNB).
Největší ekonomické obavy
Mezi hlavní ekonomická rizika, která české domácnosti aktuálně vnímají, patří především ceny energií, které označilo za největší problém 26 % respondentů. Dalších 23 % uvedlo jako hlavní zdroj obav inflaci.
Nicméně podíl lidí obávajících se inflace od konce minulého roku poklesl o šest procentních bodů. Pozitivní změny se týkají i vnímání cen energií – oproti únoru 2023 se podíl respondentů, kteří je označili za největší ekonomickou hrozbu, snížil z téměř třetiny na jednu čtvrtinu.
Celkově se zdá, že pokles inflace a stabilizace cen energií přispívají k postupnému zlepšování ekonomického sentimentu v České republice.
Zdroj: google, freepik