Česko bude příští rok hospodařit se schodkem 231 miliard korun, ale ministři již nyní požadují téměř dvojnásobek. Poprvé v historii však probíhají debaty o rozpočtu neveřejně, což vyvolalo kritiku bývalých ministrů financí, kteří varují před nedostatkem transparentnosti a veřejné kontroly.
Klíčové body
- Rozpočet na příští rok bude mít schodek 231 miliard korun.
- Debaty o rozpočtu probíhají poprvé neveřejně.
- Bývalí ministři financí kritizují nedostatek transparentnosti.
- Ministerstvo financí tvrdí, že postupuje v souladu s legislativou.
Kritika bývalých ministrů financí
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil utajení rozpočtu za nešťastné. Podle něj je fáze mezi 30. červnem a 31. srpnem klíčová pro diskuzi o prioritách a zdrojích, které patří veřejnosti. Kalousek zdůraznil, že zpětná vazba od odborné veřejnosti a zájmových skupin je pro ministra financí důležitá.
Podobně se vyjádřila i exministryně financí Alena Schillerová (ANO), která tvrdí, že změna harmonogramu může být snahou zamaskovat část rozpočtového schodku. Schillerová varuje, že netransparentnost může vést k ukrývání deficitu do půjček státních fondů a jiných mimorozpočtových zdrojů.
Odpověď Ministerstva financí
Ministerstvo financí odmítá kritiku, že jedná netransparentně. Podle mluvčí resortu Petry Vodstrčilové postupuje ministerstvo v souladu s platnou legislativou a veřejnost bude mít dostatek prostoru k získávání informací o jednotlivých kapitolách rozpočtu během legislativního procesu.
Ministerstvo také argumentuje, že pozdější zveřejnění návrhu rozpočtu umožní pracovat s přesnějšími makroekonomickými daty. Dříve zveřejňovaná technická verze návrhu rozpočtu koncem června prý neměla velkou informační hodnotu.
Realita politických debat
Debaty o porcování rozpočtu, které dosud každoročně plnily média během prázdnin, nebyly vždy racionální. Letos jsou o to komplikovanější, že vládne koalice složená z pěti stran. Priorit jednotlivých partnerů je celá řada, od platů ve veřejném sektoru po navýšení financí do obrany.
Podle exministra financí Kalouska je nový přístup pohodlnější hlavně pro vládu, která se tak vyhne veřejné kritice. Bývalý ministr financí Ivan Pilip dodává, že handrkování o miliardy se jen posune na později.
Závěr
Změna v harmonogramu přípravy rozpočtu vyvolala ostrou kritiku bývalých ministrů financí, kteří varují před nedostatkem transparentnosti a veřejné kontroly. Ministerstvo financí však tvrdí, že postupuje v souladu s legislativou a že veřejnost bude mít dostatek prostoru k diskuzi o rozpočtu během legislativního procesu.