Cena plynu na evropském trhu dosáhla letošního maxima, což je důsledkem bojů na Ukrajině a obav o pokračování tranzitu plynu z Ruska. Klíčový termínový kontrakt na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku překonal 41,20 eura za megawatthodinu (MWh), což představuje denní nárůst o více než dvě procenta.
Klíčové body
- Cena plynu na evropském trhu dosáhla letošního maxima.
- Boje na Ukrajině a obavy o tranzit plynu z Ruska jsou hlavními faktory růstu cen.
- Cena klíčového termínového kontraktu na plyn v TTF překonala 41,20 eura za MWh.
- Ruská společnost Gazprom pokračuje v dodávkách plynu přes Ukrajinu.
- Evropské zásobníky plynu jsou zaplněny z více než 86 %.
Boje na Ukrajině a jejich dopad na ceny plynu
Podle analytiků je za pokračujícím růstem cen obava o pokračování tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu. Po průniku ukrajinských jednotek na ruské území se v minulých dnech bojovalo poblíž města Sudža, kde je poslední funkční tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.
„Domníváme se, že riziko vojenských operací v Sudži je i nadále podpůrným faktorem pro růst cen,“ uvedl analytik trhu s plynem Tomasz Marcin Kowalski ze společnosti LSEG.
Gazprom pokračuje v dodávkách
Ruská plynárenská společnost Gazprom sdělila, že dnes pošle přes Ukrajinu dál do Evropy 39,6 milionu metrů krychlových zemního plynu, což je mírný nárůst oproti nedělnímu objemu 39,3 milionu metrů krychlových.
Krátkodobé a dlouhodobé výhledy
Podle Jiřího Gavora, výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), se nejedná o dlouhodobý cenový trend. „Neřekl bych, že se z tohoto krátkodobého a prudkého nárůstu stane nějaký cenový trend. Zkrátka je to politická globální komodita, která je citlivá na hrozby přerušení dodávek,“ uvedl Gavor.
Krátkodobé výkyvy podle něj neznamenají pro domácnosti prakticky nic, pokud se z toho nestane trvalý stav a trend. Plyn na rok 2025 totiž dodavatelé plynu nakupovali už v předchozím roce a také pravidelně v průběhu celého tohoto roku, takže většina dodavatelů má více než polovinu objemu plynu pro příští rok už nakoupeno za poměrně výhodné ceny.
Evropské zásobníky plynu
Navzdory těmto faktorům jsou evropské zásobníky plynu podle odborníků dostatečně plné. V současnosti jsou zaplněny z více než 86 % a blíží se cílové hodnotě. K 1. listopadu by měly být naplněny na 90 %.
Další faktory ovlivňující ceny
Vedle rusko-ukrajinské války se na růstu cen projevilo také zvýšené napětí na Blízkém východě a plánované odstávky na norské plynárenské infrastruktuře, které v průběhu září omezí denní dodávky plynu do Evropy téměř o polovinu.
Poptávkovou stranu podle odborníků stimuluje zvýšená spotřeba plynu v asijských zemích postižených vlnou veder. „Dodávky LNG do Asie jsou letos za posledních sedm měsíců rekordní,“ uvedl Michal Kocůrek z poradenské společnosti v energetice EGÚ Brno.
Výhled do budoucna
Úlevu by podle odborníků mohlo přinést opakování mírné zimy, kdy by mohl přijít pokles cen i pod současnou úroveň. Výraznější pokles k hodnotám z předcovidových let by pak mohl přijít s očekávaným rozvojem nových LNG exportních kapacit po roce 2026.
Situace by se mohla zhoršit v případě, že by byla fyzicky zasažena plynová infrastruktura. „To, co pozorujeme nyní, je obava, že to může nastat. Pořád ještě ruský plyn proudí přes Ukrajinu. Pokud by ale nějaká bomba nebo raketa zasáhla plynovou stanici Sudžu, tak myslím, že by cena poskočila ještě výš,“ dodal Gavor.
Zdroje
- Plyn zdražuje útok Ukrajiny. Dokud stojí plynovody, nebál bych se, říká expert – Seznam Zprávy, Seznam Zprávy.
Boje kolem vedení plynu z Ruska přes Ukrajinu i Blízký východ zvyšují cenu plynu v Evropě – Patria.cz
, Patria.cz.- Cena plynu prudce stoupá. Podle odborníků jde o obavy z pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu | e15.cz, E15.cz.